Gdy zapadnie decyzja, że uznajecie Państwo za celowe udać się do adwokata w celu uzyskania pomocy prawnej w sprawie rozwodowej, pojawia się pytanie, czy do takiej wizyty należałoby się jakoś przygotować, a jeżeli tak to w jaki sposób?
Pozwoliłam sobie zająć się odpowiedzią na to pytanie, gdyż padają takie pytania ze strony Klientów w czasie zapisywania się na wizytę. Można by powiedzieć, wizyta u adwokata to nie egzamin, więc przygotowywać się nie trzeba. Z doświadczenia wiem, ze większość moich Klientów spontanicznie traktuje taką wizytę i zdaje się na samą rozmowę ze mną, oczekuje ode mnie konkretnych pytań i omawiamy ewentualne mogące się pojawić zagadnienia, dopiero potem z ich inicjatywy „na gorąco” padają uzupełniające pytania. Zdarzają się jednak i tacy, którzy przychodzą już z konkretnymi pytaniami, zagadnieniami, nawet posiłkują się przy tym własnymi notatkami.
Każdy z tych modeli jest dobry i należy wybrać, to, co bardziej nam odpowiada, z tym jednak, że pewne skonkretyzowanie problemów przed wizytą w postaci pisemnej pozwoli Państwu optymalnie wykorzystać nasze spotkanie. Mimo, że zawsze staram się Państwa stres zminimalizować, to jednak dość trudno oddzielić problemy rodzinne od towarzyszących im emocji , co sprawia iż chcąc, nie chcąc może Państwu umknąć, jakieś zagadnienie, Waszym zdaniem istotne, na które chcielibyście uzyskać odpowiedź już podczas pierwszej wizyty.
Każde nasze pierwsze spotkanie w sprawie rozwodu rozpoczyna się od przedstawienia mi istotnych wydarzeń z historii małżeństwa i na kanwie tej opowieści rozważamy zagadnienia prawne. Warto sobie tę historię przypomnieć przed spotkaniem, umiejscowić w czasie pewne wydarzenia, co wcale może okazać się nie takie proste, jak nam się wydaje, wszak, jak to się mówi: rok podobny do roku, dzień do dnia.
Co warto przygotować?
Jeżeli zapadły już jakieś orzeczenia dotyczące tego małżeństwa lub wspólnych dzieci, to warto je zabrać ze sobą na spotkanie. Przykładowo wymienię:
- Orzeczenie o separacji małżeństwa, zniesieniu separacji
- Orzeczenie w przedmiocie alimentów na dzieci, kontaktów, władzy rodzicielskiej
- Orzeczenie o zniesieniu wspólności ustawowej małżeńskiej.
- Również jeżeli zawierane były przed notariuszem umowy majątkowe małżeńskie, tzw. intercyzy to będzie to przydatne podczas rozmowy.
- Jeżeli zdecydowali Państwo już o założeniu samej sprawy rozwodowej do Sądu, to oprócz w/w dokumentów konieczne będą:
- odpis skrócony aktu małżeństwa
- odpisy skrócone aktów urodzenia małoletnich wspólnych dzieci.
Oczywiście każdy rozwód jest inny pod względem faktycznym, a co za tym idzie dowodowym, więc pełny wykaz dokumentów i innych dowodów ustalamy wspólnie podczas wizyty.
I na koniec najważniejsze, samą wizytą nie należy się stresować, adwokat jest po to, aby Państwu pomóc .
Autor Adwokat Małgorzata Tokarz