Jak wybrać najlepszego adwokata do rozwodu?

Gdy podejmiemy decyzję o rozwodzie pojawia się myśl o profesjonalnym zastępstwie w sądzie, pomocy, kogoś kto przeprowadzi nas przez meandry prawa i zapewni nam poczucie bezpieczeństwa prawnego. Potrzebujemy możliwie najlepszego adwokata od rozwodu.

Adwokat Kraków rozwód pilnie poszukiwany

Poszukiwania zwykle rozpoczynamy od wrzucenia w wyszukiwarkę internetową haseł typu „ najlepszy adwokat rozwód” „ najskuteczniejszy adwokat od rozwodu”, „szybki rozwód adwokat”, aby zawęzić wyszukiwanie zwykle dodajemy do poszukiwanej frazy nazwę miasta np. „adwokat Kraków rozwód”, „kancelaria adwokacka Kraków”, „adwokat Kraków prawo rodzinne”.

Przed naturalnym wyszukiwaniem, w pierwszej kolejności wyskakują nam reklamy kancelarii i różnej maści firm prawniczych. Klient oczywiście nie ma pojęcia z jakim podmiotem tak naprawdę ma do czynienia oraz, że sama reklama usługi adwokackiej jest niezgodna z kodeksem etyki adwokackiej, ale zasady zasadami, a rynek swoje. Konkurencja jest duża, jak odnaleźć się w tym gąszczu?

Przypomina się tutaj stary żydowski szmonces, w którym sąsiadujący ze sobą krawcy bili się na szyldy. Pierwszy miał szyld: „najlepszy krawiec na świecie”, drugi: „najlepszy krawiec na tej ulicy”, a trzeci: „wejście tutaj”.

Adwokat od rozwodu w Krakowie z polecenia

Jak wybrać najlepszego adwokata do rozwodu?Najczęstszym jednak sposobem poszukiwania adwokata do rozwodu oprócz opinii w internecie, jest wywiad wśród znajomych i ich polecenia wynikające z osobistych doświadczeń rozwodowych lub też skorzystanie z usług prawnika, który już kiedyś prowadził nam inną sprawę.

Ja dodam od siebie jeszcze jeden sposób, który nie ukrywam jest moim jako adwokata od rozwodu ulubionym. Polecenie przez przeciwnika procesowego, który kiedyś przegrał ze mną sprawę!

Adwokat od rozwodu w Krakowie dla innego adwokata

Być może ciekawi Państwa, czy adwokat we własnej sprawie rozwodowej będzie korzystał z pomocy innego kolegi adwokata? W przeważającej ilości przypadków tak! Nawet jak samemu jest się adwokatem od rozwodu we własnej sprawie traci się dystans konieczny do skutecznego jej prowadzenia. Emocje związane z rozwodem dotykają wszystkich bez względu na wykonywany zawód. Nawet najlepszy lekarz sam się nie zoperuje. Inną przyczyną jest to, że nie każdy adwokat prowadzi sprawy z zakresu prawa rodzinnego, a one łączą się z pewną specyfiką i wymagają doświadczenia, które nabywa się przez wieloletnią specjalizację w rozwodach. Dlatego adwokaci chętnie oddają swoje osobiste sprawy rozwodowe w ręce bardziej doświadczonych w temacie kolegów po fachu.

Niezależnie od tego w jaki sposób dotrzesz do swojego pełnomocnika od rozwodu to są pewne podstawowe kryteria, które już na wstępie pozwolą Ci uniknąć późniejszych rozczarowań.

Adwokat Kraków rozwód bez rozczarowań

Gdy już wybierzesz konkretną osobę do ewentualnego prowadzenia swojej sprawy rozwodowej dochodzi do pierwszej wizyty w kancelarii. Już  wstępna rozmowa może dużo dać weryfikując kompetencje i doświadczenie prawnika od rozwodu. Na co zwracać uwagę? Poniżej kilka ważnych kwestii:

1. Upewnij się, że masz do czynienia z profesjonalnym pełnomocnikiem od rozwodu.

W sprawie o rozwód stronę może reprezentować jako zawodowy pełnomocnik tylko adwokat lub radca prawny. Konkretne nazwisko możesz sprawdzić jeszcze przed planowanym spotkaniem z prawnikiem na stronach tych korporacji zawodowych, np. https://rejestradwokatow.pl/adwokat, gdzie znajdziesz adwokatów od rozwodu nie tylko z Krakowa, ale z całej Polski.

Jeśli trafiłeś do jakiegoś „ centrum prawnego”  lub nawet „kancelarii prawnej”, a nie do „kancelarii adwokackiej” nie ma żadnej gwarancji, że są tam profesjonalni pełnomocnicy od rozwodu, którzy mogą pójść z Tobą do sądu i Twoim imieniu prezentować Twoje stanowisko przed Sądem.   A wręcz należy domniemywać, ze nie są to profesjonalni pełnomocnicy. Szczególnie uczulam na wyspy z poradami prawnymi od kilku złotych w centrach handlowych. Dziś każdy może otworzyć kancelarię i firmę prawniczą, rozdawać ulotki, nie musi być nawet prawnikiem. Klienci często o tym nie wiedzą i błędnie zakładają profesjonalizm osób świadczących usługi pod szyldem „ kancelarii”, czy „ poradnictwa prawnego”. W skrajnym wypadku może się okazać, że osoba, z którą rozmawiasz o sprawie rozwodowej nie jest nawet ” mecenasem kultury”.

O ile tytuł zawodowy „ adwokat” jest chroniony i zastrzeżony, to niestety z „ kancelarią” tak nie jest. Osoby działające po szyldem „ kancelarii” mogą okazać się zwyczajnymi pośrednikami, którzy dopiero będą szukać dla Ciebie kogoś, kto ma odpowiednie uprawnienia i na tym zarabiać, co zwykle podwyższa całościowe koszty sprawy . Jeśli podpisałeś umowę z taką firmą może być trudno wyzwolić się z tych zobowiązań.

Tylko adwokat jest zobowiązany do zachowania tajemnicy adwokackiej w sposób nie ograniczony w czasie, podlega zasadom etyki adwokackiej i odpowiedzialności zawodowej, ponadto posiada obowiązkowe ubezpieczenie OC.

To dla Ciebie powinno być kluczowe, by czuć się komfortowo nie tylko w czasie prowadzenia sprawy, ale także po jej zakończeniu.

Musisz wiedzieć również, że : „mecenasem” może mienić się każdy, mimo, ze jest to zwyczajowo forma zwracania się do adwokata. Zawłaszczają sobie ten „ tytuł” często radcy prawni,  choć oni również mogą być pełnomocnikami w rozwodzie, jednak wskazać tu należy, że uprawnienie do prowadzenia spraw z zakresu prawa rodzinnego dostali dużo później niż adwokaci. Adwokaci od zawsze prowadzili takie sprawy, w tym rozwody. Jeśli zależy Ci na długoletnim doświadczeniu adwokata od rozwodu upewnij się, że taki tytuł zawodowy posiada osoba, do której zwracasz się o pomoc prawną.

2. Wybieraj pełnomocnika mającego siedzibę w niedalekiej odległości od sądu, w którym będzie toczyć się sprawa rozwodowa.

Jeśli np. Twój rozwód będzie toczył się w Sądzie Okręgowym w Krakowie, wybierz adwokata od rozwodu z Krakowa.

Oprócz względów logistycznych i niższych kosztów prowadzenia takiej sprawy – odpadają zwykle dodatkowo płatne czasochłonne dojazdy  na rozprawy, czy badanie akt, ważne jest, ze adwokat rozwodowy wykonujący zawód w danym mieście zna najlepiej praktykę orzeczniczą swojego sądu.

3. Łatwość komunikacji z adwokatem od rozwodu.

Zwróć uwagę na to, jak przebiega pierwsza rozmowa, czy czujesz się komfortowo, czy stworzono Ci odpowiednie warunki do przedstawienia swoich problemów prawnych, rodzinnych, czy odpowiedziano na wszystkie Twoje pytania, czy poświecono Ci wystarczającą ilość czasu i uwagi na wstępnej rozmowie. Czy zrozumiałeś po tym spotkaniu całą swoją sytuację prawną? Czy w sposób przystępny Ci ją przedstawiono? Czy nabrałeś zaufania do osoby, której chcesz powierzyć swoją sprawę rozwodową?  Pierwsze wrażenie zwykle z nami zostaje, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości szukaj dalej, nie czuj się zobowiązany do powierzenia sprawy mimo odbycia porady prawnej.

Pewna pani opowiadała mi, ze przed dokonaniem wyboru adwokata do swojego rozwodu w Krakowie, była na poradzie adwokackiej u czterech pełnomocników, wszyscy oni wydawali się jej profesjonalnie przygotowani, kompetentni, byli to zarówno mężczyźni jak i kobiety, trzy osoby były jej wcześniej polecone, jedną sama znalazła w internecie, co więcej wszyscy adwokaci powiedzieli jej dokładnie to samo na temat jej sprawy. Kogo do swego rozwodu ta pani wybrała? Osobę, z którą najlepiej jej się rozmawiało.

Zwrócenie uwagi na łatwość komunikacji ze swoim pełnomocnikiem, to nie jest żadna fanaberia, a zdecydowanie pierwszoplanowe kryterium do wyboru adwokata. To w wyniku prawidłowej komunikacji buduje się zaufanie pomiędzy klientem a adwokatem od rozwodu, a także ustala optymalną strategię procesową. Wzajemne zaufanie i obustronna prawidłowa komunikacja jest potrzebna na każdym etapie prowadzenia sprawy rozwodowej.

Ze swej strony również możesz przygotować się do pierwszej rozmowy z adwokatem, co pozwoli Ci łatwiej zebrać myśli i wykorzystać  maksymalnie przeznaczony nią czas. Jak to zrobić możesz przeczytać tutaj.

Jeżeli w trakcie sprawy utraciłeś zaufanie do swego pełnomocnika, możesz go  w każdej chwili zmienić wypowiadając pełnomocnictwo lub rozwiązując pełnomocnictwo za porozumieniem stron z dotychczasowym pełnomocnikiem. Aby zapewnić sobie ciągłość opieki prawnej w trakcie rozwodu warto zawczasu pomyśleć o nowym adwokacie do rozwodu, który sprawę przejmie.

Autor Adwokat Małgorzata Tokarz