Miło nam poinformować, że Kancelaria Adwokacka Adwokat Małgorzaty Tokarz z Krakowa jest jedną z 40 kancelarii w Polsce, która uzyskała certyfikat „Kancelaria Przyjazna Dziecku” w konkursie organizowanym przez Akademię Dobrego Rozstania prowadzoną przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.
https://akademiarozstania.pl/malgorzata-tokarz/
Bardzo dziękujemy Kapitule Konkursu za wyróżnienie, zaufanie oraz możliwość znalezienia się w gronie adwokatów i radców prawnych – uznanych specjalistów z zakresu prawa rodzinnego. Gratulujemy pozostałym Laureatom.
https://akademiarozstania.pl/kancelaria-przyjazna-dziecku/
Akademia Dobrego Rozstania to projekt edukacyjny dla osób w kryzysie rodzinnym, a także internetowa platforma wiedzy dla rodzin w procesie rozstania.
„Kancelaria Przyjazna Dziecku” to inicjatywa mająca na celu upowszechnianie i stosowanie zasad minimalizujących negatywne emocje, jakie towarzyszą małoletniemu dziecku podczas procedur prawnych związanych z kryzysem rozstania jego rodziców.
Każdy kryzys jest początkiem nieuniknionych zmian w życiu, zmian, które siłą rzecz dotykają nie tylko bezpośrednio zainteresowanych dorosłych członków rodziny, ale także tych, którzy kompletnie nie są na to emocjonalnie przygotowani z racji wieku – dzieci.
Spirala emocji, jaka towarzyszy rozstaniu rodziców może wywołać nieodwracalne skutki w psychice dzieci. Tego nikt z rodziców zapewne świadomie nie chce, ale problem polega na tym, że trudno jest skutecznie samemu zarządzić swoimi własnymi emocjami w czasie rzeczywistym, zwłaszcza na początkowym najgorętszym etapie rozstania. Proces decyzji w takim stanie emocjonalnym jest krótki, nacechowany ogromną impulsywnością, rozstającym się ludziom towarzyszy niepewność, starach, złość, chęć zemsty. Podstawowym problemem okazuje się brak skutecznej komunikacji.
Każdy zaangażowany rodzic wie, że dziecko przechwytuje emocje opiekunów, nawet jeśli samo nie jest bezpośrednim świadkiem rozmów w drażliwych tematach. Dlatego to oboje rodzice są w równym stopniu odpowiedzialni za to jak przeprowadzą dziecko przez swoje rozstanie, rozwód, separację. Co więcej znaczenie ma nie tylko postawa rodziców, ale także dalszych krewnych, członków rodziny np. dziadków.
Negatywne emocje u dziecka rozstających się rodziców można i należy minimalizować, przede wszystkim przez codzienne świadome drobne z pozoru decyzje i precyzyjne kluczowe ustalenia oparte w ramach prawnych.
Podstawą podejmowania wszystkich decyzji w życiu powinna być wiedza, która pozwala przewidzieć skutki swoich aktualnych działań w dłuższej perspektywie czasowej. dlatego nie warto siłować się z kryzysem samemu, lepiej powierzyć swoje sprawy profesjonalistom, już na najwcześniejszym etapie. Nie należy bać się zasięgać informacji, pomocy prawnej, psychologicznej
ważne jest, aby świadomie poprowadzić proces rozstania, w tym pomagają doświadczeni specjaliści z zakresu prawa rodzinnego, adwokaci, psycholodzy, mediatorzy, terapeuci.
Kondycja psychiczna klienta często determinuje jego cele, poczucie skrzywdzenia, porzucenia wywołuje chęć zemsty, odegrania się na byłym partnerze. Zdarzają się tez sytuacje odwrotne utrata sił psychicznych spowodowana konfliktem rodzinnym powoduje bezzasadną rezygnację ze słusznych celów. Dziecko nigdy nie powinno być elementem przetargowym, a jego sprawy powinny być uregulowane w pierwszej kolejności i oddzielone od pozostałych kwestii związanych z rozstaniem.
„Standardy pomocy dziecku w sytuacji rozstania rodziców” .
Dobre praktyki wypracowane przez osoby pomagające dziecku i rodzinie w kryzysie zostały scalone i ujęte w dokumencie stworzonym przez fachowców z Akademii Dobrego Rozstania zatytułowanym „Standardy pomocy dziecku w sytuacji rozstania rodziców” . To bardzo cenne informacje, warto się z nim zapoznać, korzystać i rozpowszechniać interdyscyplinarną wiedzę tam zawartą.
Przewodnik liczy 20 stron, jest napisany prostym i zrozumiałym językiem, znajdziesz w nim wskazówki i odpowiedzi na wiele nurtujących Cię pytań, dowiesz się, czego możesz oczekiwać od instytucji i osób powołanych do pomocy dziecku i rodzinie, oraz dostaniesz praktyczne rady jak ukształtować prawidłowo relację rodzic – dziecko, i rodzic-rodzic w obliczu rozstania.
Adwokat z Krakowa zadba o dobro dzieci w obliczu rozstania rodziców.
Strategia działania prawnika w sprawach rodzinnych polega przede wszystkim na tym, aby wdrożyć i wyczerpać możliwości wypracowania porozumienia, jak wskazuje doświadczenie zawodowe – zagadnienie poruszane przez sędziów na konferencjach z zakresu prawa rodzinnego – ludzie najchętniej przestrzegają tego, na co sami się zgodzili, orzeczenia sądowe zaś są im narzucane, co wywołuje niezadowolenie jednej strony i naturalny opór. W sprawach rodzinnych ma to szczególne znaczenie, aby zapewnić łatwość wykonania powziętych ustaleń. To jest prawdziwe rozwiązanie konfliktu rodzinnego, a tym samym problemu prawnego klienta. Dlatego w pracy adwokata specjalizującego się w sprawach rodzinnych ważne jest, aby oprócz regularnego poszerzania wiedzy zawodowej budować zdolności komunikacyjne i pozostałe kompetencje miękkie, dbać o własny dobrostan psychiczny, aby móc stale wnosić wartość do swojej pracy z drugim człowiekiem i skutecznie rozwiązywać jego problemy na każdym etapie sporu rodzinnego. Adwokat jako pełnomocnik klienta w sprawie rodzinnej staje się jego przewodnikiem po kwestiach prawnych , ale też osobą, która ma możliwość spojrzeć na problem w sposób obiektywny, nieobarczony zbędnymi emocjami.
Jako adwokat specjalizujący się w prawie rodzinnym stale mam do czynienia z kryzysem związanym z rozstaniem moich Klientów, przy okazji spraw o rozwód, separację, ustalenie kontaktów z dzieckiem, władzę rodzicielką, czy alimenty. Przede wszystkim staram się w tej sytuacji uspokoić Klienta, ponieważ tylko uspokojony jest w stanie precyzyjnie opisać swój problem i przyswoić sobie informacje pozyskane ode mnie. Dodaję, że żadnych decyzji nie musi podejmować na spotkaniu ( o ile sytuacja procesowa tego nie wymaga ), zachęcam do spokojnego przemyślenia poruszanych kwestii. Rozpoczynam od wyjaśnienia na czym może polegać moja pomoc, przedstawiam poza-procesowe metody rozwiązywania sporów, zachęcam do wyczerpania możliwości porozumienia z drugą stroną. Zwracam uwagę, że wiele sporów wynika z braku dobrej komunikacji. Wyjaśniam, jak sądy patrzą na dobro dziecka , jak ważne jest oddzielenie spraw dziecka od spraw dorosłych. Równolegle zachęcam do terapii rodzinnej, wsparcia psychologicznego w razie potrzeby. O tym szerzej możesz przeczytać tutaj
https://malgorzatatokarz.pl/o-psychologicznym-wsparciu-w-problemach-rodzinnych/
Wizyta u adwokata w sprawach rodzinnych tylko bez dziecka
Na koniec ważne: na wizytę u adwokata nie zabieraj dziecka. Musimy mieć możliwość swobodnej rozmowy, dziecko nie może i nie powinno być świadkiem takich rozmów, nawet, jak Ci się wydaje , że nic z tego nie zrozumie. To pozorne wrażenie, dziecko wszystko widzi, słyszy i pamięta. Ustalimy dogodną formę i godzinę porady, wizyty, abyś mógł/a zorganizować opiekę dla dziecka na ten czas. W kancelarii adwokackiej podczas spotkania potrzebna jest wzajemna uważność i skupienie, zbudowanie zaufania, aby można było skutecznie Ci pomóc.
O tym jak wygląda pierwsza wizyta u adwokata i jak się do niej przygotować możesz przeczytać tutaj
https://malgorzatatokarz.pl/przygotowac-sie-pierwszej-wizyty-u-adwokata-sprawie-rozwodu/
Rozstanie rodziców i utrudniony kontakt z dzieckiem
O tym, co robić, gdy nie masz kontaktu z dzieckiem możesz przeczytać w moich innych publikacjach:
https://malgorzatatokarz.pl/gdy-kontakty-z-dzieckiem-sa-utrudniane-lub-ich-nie-ma/
https://malgorzatatokarz.pl/kontakt-z-dzieckiem-w-swieta-wakacje-i-ferie/
https://malgorzatatokarz.pl/prawo-rodzinne-kontakt-dzieckiem-2/
https://malgorzatatokarz.pl/kontakty-wnukow-z-dziadkami-po-rozstaniu-rodzicow/